آموزشی

پارابن در محصولات آرایشی

 

 

پارابن ها مجموعه ای از مواد شیمیای مرتبط با هم هستند که در محصولات آرایشی به عنوان مواد نگهدارنده به منظور پیشگیری از رشد باکتری ها و قارچ ها در محصولات استفاده می شود. پارابن هایی که بیشترین استفاده رادر محصولات آرایشی دارند شامل: متیل پارابن، پروپیل پارابن، بوتیل پارابن و اتیل پارابن می باشند. این ماده یک ترکیب شیمیایی امولسیون کننده، پف دهنده، تسریع کننده انحلال و کف کنندگی است که از آن در صنایع شویندگی، دترژنت ها یا مواد غذایی استفاده می شود و مواد فعال کننده سطحی آنیونی در تولید شامپو می باشد. سدیم لوریل با روش ها و از طریق مختلف دارای اثرات مضر بر چشم می باشد.

 

چه نوع محصولاتی دارای پارابن هستند؟

پارابن ها بطور گسترده ای در محصولات آرایشی و همچنین در غذاها و داروها مورد استفاده قرار می گیرند. محصولاتی که دارای این ماده هستند، شامل: محصولات آرایشی، مرطوب کننده ها، محصولات مراقبت از موها و محصولات اصلاح صورت و بدن است.

پارابن ها از پرکاربردترین دسته مواد نگهدارنده هستند که به دلیل خواص آنتی باکتریال، قیمت ارزان و عملکرد مناسب در برابر آلودگی های میکروبی، در اکثر محصولات آرایشی و بهداشتی استفاده می شوند. با افزودن پارابن ها به محصولات آرایشی-بهداشتی و غذایی ، طول عمر آن ها به صورت چشمگیری افزایش می باید زیرا این مواد سبب جلوگیری از رشد باکتری و میکروب در محصول شده و مانع از فاسد شدن آن می شود. گرچه این مشخصات، پارابن ها را به عنوان موادی دوست داشتنی نشان می دهد اما مضرات پارابن ها تا حدی است که سازندگان محصولات آرایشی-بهداشتی که به سلامت مصرف کنندگان خود اهمیت می دهند؛ این مواد را از محتویات محصولات خود حذف کرده و به جای آنها از مواد طبیعی یا صناعی دیگر استفاده می کنند.

 

آیا باید برای وجود پارابن در محصولات آرایشی نگران بود؟

نگرانی های زیادی در مورد این مواد نگهدارنده در محصولات آرایشی و محصولات مراقبتی وجود دارد. از آنجاییکه این مواد به محصولاتی همچون خمیردندان ها، دئودورانت ها، شامپوها و مواد آرایشی به جهت جلوگیری از رشد و پرورش باکتری و قارچ در این محصولات افزوده می شود نگرانی های بسیاری پیرامون تاثیر آن بر سلامتی وجود دارد.

محققان همچنین دریافتند که ۹۰% از اقلام مواد غذایی حاوی مقادیر قابل توجهی از پارابن هستند، به همین دلیل است که حتی افرادی که از محصولات مضر هم استفاده نمی کنند در جریان خونشان مقداری از این ماده حمل می کنند. آنچه طرفداران بهداشت فردی را نگران کرده این است که حتی اگر از محصولاتی که دارای مقدار مجاز پارابن مورد تایید انجمن غذا و دارو می باشند هم استفاده کنند در صورت استفاده همزمان از چندین محصول با شرایط این چنینی مقدار بالایی از این ماده در بدن این افراد تجمع خواهد کرد و طیف گسترده ای مشکلات را برای سلامت ما در پی خواهد داشت.

بیشترین نگرانی این است که پارابن ها باعث اختلال در عملکرد هورمون ها می شوند و تاثیر جانبی آن باعث افزایش خطر ابتلا به سرطان سینه می شود. پارابن ها با اتصال به گیرنده های استروژنی در سلول ها، نقش آن را تقلید می کنند. مطالعات نشان داده اند که پارابن های زنجیره ای می توانند طولانی مدت در هورمون های بدن بویژه هورمون های تولیدمثل اختلال ایجاد کنند و همچنین موجب اختلال در هورمون های رشد و تولید سلول های سرطانی نیز می شوند.

در سال ۲۰۰۴ در یک مطالعه در انگلیس که بر روی ۱۹ زن انجام شد، نشان دادند که این ماده می توانند موجب بروز سرطان شوند، این امر تایید کرد که پارابن قادر به نفوذ در پوست بوده و در بافت باقی می مانند. گفته می شود تمام محصولات آرایشی و مواد تشکیل دهنده آنها طبق قوانین سختگیرانه اروپا تنظیم شده است و اتحادیه اروپا همه ی پارابن های موجود در محصولات آرایشی را باید مورد تایید قرار دهد.

 

منبع:

https://www.scientificamerican.com/article/should-people-be-concerned-about-parabens-in-beauty-products/

https://www.fda.gov/cosmetics/cosmetic-ingredients/parabens-cosmetics

https://www.irishexaminer.com/breakingnews/lifestyle/should-you-really-be-worried-about-the-parabens-in-your-foundation-841427.html

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *