رویداد

کراتین چیست؟

کراتین نوعی پروتئین است که ماده تشکیل دهنده ی ناخن، پوست و مو است. کراتین همچنین می تواند در اندام های داخلی و غدد بدن شما یافت شود. این ماده پروتئینی محافظ است که می توان از پرها، شاخ و پشم حیوانات مختلف استخراج کرد و در محصولات آرایشی مربوط به مو مورد استفاده قرار داد. از آنجا که کراتین بلوک ساختاری مو است می توان از آن بعنوان تقویت کننده ی مو استفاده کرد.

افرادی که از کراتین مو استفاده می کنند اعلام می کنند که موهای آنها صاف تر و مقاوم تر شده است، البته این اثرات بسته به ضخامت مو و میزان سلامت آن قبل از انجام کراتین متفاوت است. کراتین با صاف کردن رشته های مو کار می کند. در واقع این ماده توسط کوتیکول های مو که رشته ای از سلول های مو هستند جذب می شوند. محصولات حاوی این ماده معمولا با چندین ماده ی دیگر ترکیب می شوند از جمله می توان به فرمالدئید اشاره کرد.

 

کراتین چه کاری با موها انجام می دهد:
  • صاف کردن موهای شما
  • پر کردن شکاف در پروتئین های هر رشته مو
  • باعث ضخیم تر و صاف تر شدن موها می شود
  • باعث می شود موها از نظر ظاهری براق تر و محکم تر شوند
  • موهای شما قابل کنترل تر است

تفاوت میان کراتین و ریباندینگ

یک تفاوت میان کراتین و ریباندینگ در ماده اصلی آن است، ریباندینگ پیوندها را در موها می شکند و در نتیجه از این طریق شکل آنها را تغییر می دهد اما در کراتین شکاف های موجود در پیوند ها با این پروتئین پر می شود و تزریق این ماده موجب پر شدن و از بین رفتن وزی مو تا سقف ۹۵% می شود.

ریباندینگ با نفوذ عمیقی که در تارهای مو دارد می تواند گاهی موجب ضعیف شدن مو شود زیرا اساس کار آن شکستن پیوندهای مو است و اگر این عملیات به طرز صحیحی انجام نشود مو الاستیسیته و انعطاف خود را از دست می دهد. بعد از انجام ریباندینگ شما قادر به بلوند کردن موهای خود نخواهید بود در صورتی که بعد از کراتین شما می توانید موهای خود را از رنگ تیره تا روشن انجام دهید و همچنان شاهد درخشندگی و لطافت موهای خود باشید زیرا کراتین در بیرونی ترین سطح کوتیکول مو باقی می ماند.

نکته ی قابل توجه دیگر اینکه بعد از هر بار انجام کراتین درمانی موهای شما سالم تر خواهند شد. در واقع موهای آسب دیده را بهبود می بخشد، اثرات رطوبت را کمتر می کند و از موهای شما در برابر سموم موجود در آن محافظت می کند. مدت ماندگاری ریباندینگ طولانی است، بدلیل اینکه کراتین لایه های سطحی مو را تحت تاثیر قرار می دهد بعد از یک دوره ی مشخص اثر آن برطرف می شود البته مدت آن بستگی به نوع مواد و نوع موی فرد دارد. دوره ماندگاری ریباندینگ طولانی تر از کراتین است و در صورت رشد مو فقط ظاهر آن به تناسب رشد موها تغییر می کند.

برای تصمیم گیری در مورد اینکه کدام یک برای موهای شما بهتر است مستقیما به نوع بافت موهایتان و مبلغی که قصد دارید هزینه کنید بستگی دارد. بهتر است قبل از انتخاب به نظر محققان مراجعه کنید زیرا بافت موی هر شخصی منحصر به آن فرد است.

 

منبع:

https://www.bebeautiful.in/all-things-hair/hair-treatments/what-is-hair-rebonding-heres-everything-you-need-to-know

https://www.healthline.com/health/what-are-the-side-effects-of-a-keratin-treatment#takeaway

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *