آموزشی

بعد از انجام کراتین مو چه کارهای نباید انجام گیرد؟

 

۱- مهمترین بخش مراقبت بعد از درمان استفاده و انتخاب از شامپوی خوب و مناسب است. بعد از انجام کراتین مو شامپوهای روتین خود را که همیشه تهیه می کردید به مدت ۳ ماه کنار بگذارید. موهای کراتینه شده شما به شامپوهای ملایم و دارای میکرو کراتین نیاز دارند که به تدریج باعث تقویت آن می شوند تا همیشه شاداب به نظر برسند و دوام بیشتری داشته باشند. ترکیباتی در بعضی شامپوها وجود دارد که با توجه به مضراتی که برای مو دارند بهتر است دز هنگام خرید آن دقت بیشتری به خرج دهید:
• سولفات ها
• نمک ها(سدیم کلرید ها)
سولفات ها روغن های طبیعی را از پوست سر و موی شما حذف می کنند. آنها همچنین اسید منتلی که پوست سر آن را برای باکتری زداییی ترشح می کند از بین می برند. از طرفی نمک ساینده است و چون حاوی سدیم است بعنوان ضخیم کننده در شامپوها استفاده می شود. استفاده از شامپوهای حاوی سدیم، کراتین موی شما را حل می کند و درمان گرانقیمت شما را زودتر از بین می برد.

۲- از شامپوهای روشن کننده استفاده نکنید. شامپوهایی که موجب شفافیت مو می شوند برای درمان های قبل از کرتین بسیار عالی هستند، زیرا مانده ها و رسوب های روی مو را برطرف می کنند، در حالی که آنها کمک می کنند موی شما کراتین را زودتر جذب کنند شما باید از آنها فقط قبل از انجام درمان کراتین مو استفاده کنید. چرا؟ زیرا شامپوهای روشن کننده دارای PH بالایی هستند و برای باز کردن کوتیکول های مو و تمیز کردن عمیق آن کاربرد دارند. هنگامی که کوتیکول های موی شما باز است، کراتین های موی شما را حل کرده و به آنها اجازه می دهد که از روزنه های مو فرار کنند. بنابراین سریعاً فرایند کراتین مو را از بین می برند. بنابراین سعی کنید از شامپوهای ملایم با PH پایین استفاده کنید. آنها برای سفت و آب بندی شدن کوتیکول های مو پس از درمان کراتین و رنگ ها بسیار عالی هستند.

۳- بعد از انجام کراتین موهای خود را به طور مکرر نشویید. نکته کلیدی برای حفظ و پایداری بیشتر کراتین روی مو بعد از درمان شستشوی کمتر مو است.

۴- سعی کنید موهای خود را زیاد لمس نکنید. لمس کردن مکرر موهایتان آنها را چرب و روغنی می کند و وقتی موهای شما احساس چربی می کند، وسوسه می شوید که مرتباً آن را بشویید. علاوه بر این دست زدن بیش از اندازه به موها خطر شکستگی تارهای مو را افزایش می دهد.

۵- به مدت دو هفته بعد از کراتین از فرم دادن به موها و انجام شنیون خودداری کنید. توصیه ما به شما این است که بعد از کراتین موهای خود را به هیچ وجه فرم دهی نکنید زیرا برای هر نوع مدلی شما نیاز به استفاده از ابزار و آکسسوری مربوط به مو دارید. قرار دادن هرگونه آکسسوری در مو باعث ایجاد خط و خطوط روی مو می شود. نکته کلیدی طولانی شدن ماندگاری کراتین روی مو این است که موهای خود را به حالت صاف و باز نگه دارید.

۶- برای مدت دو هفته از هدبند(پیشانی بند) استفاده نکنید. استفاده از هدبند برای بالا نگه داشتن موهایتان باعث حفظ مو در آن سبک می شود. این کار باعث می شود مو ظاهر نامتوازن و بدی بگیرد، در قسمتی مو صاف و در قسمتی مو موج دار می شود. همانطور که قبلا به آن اشاره کردیم کراتین در هفته اول حساس و مستعد شکل گیری است و به زمان نیاز دارد تا بطور کامل جذب مو گردد، بنابراین در طول دوره ثبات کراتین در مو در دوره ی مد نظر هر شکلی که به موهای خود می دهید باعث می شود آن شکل روی مو ماندگار شود و بازگشت به حالت قبل دشوار شود.

۷- از گیره مو استفاده نکنید. دقیقاً مانند هدبندها، گیره های مو هم خط و خطوطی را روی مو جای می گذارند. بنابراین از استفاده ی از آنها تا زمانی که درمان بصورت کامل انجام نشده است، خودداری کنید. عدم توجه به این نکته ممکن است موهای شما در طول دوره ی تطبیق با ماده کراتین دچار شکستگی کند.

۸- موهای خود را پشت گوش هایتان نندازید. گیرانداختن مو بطور مکرر پشت گوش هایتان باعث ایجاد چین هایی روی مو می شود که برای صافی مجدد نیاز به گرما و استفاده از ابزار گرمایشی دارد که خود آسیب زا است. بنابراین اجازه ندهید که تا دوهفته اول موهایتان در هیچ نقطه ای جمع شود.

۹- تمرینات ورزشی سنگین انجام ندهید. بدلیل اینکه بعد از انجام فعالیت های باشگاهی مو چرب شده و نیاز به شستشو دارد، بنابراین بعد از انجام کراتین تا دو هفته فعالیت های ورزشی را متوقف کنید.

۱۰- روی بالش های نخی نخوابید. بالش های نخی موجب ایجاد چین و چروک در سطح مو می شوند. آنها همچنین رطوبت را از موی شما می گیرند و باعث خشک شدن موی شما می شوند. علاوه بر این پارچه نخی باعث ایجاد اصطحکاک می شود و همین امر موجب ایجاد گره و درهم رفتگی مو ها می شود. اگر خواهان مو هایی صاف و بدون درهم رفتگی و گره خوردگی بعد از بیدار شدن از خواب هستید از بالش هایی با پارچه ابریشمی و یا ساتن استفاده کنید. پارچه ساتن و ابریشمی باعث کاهش اصطکاک بین موهایتان می شوند و رطوبت موها و پوستتان را جذب نمی کنند.

۱۱- از روغن های سنگین همچون روغن نارگیل استفاده نکنید. روغن نارگیل و روغن جوجوبا بدلیل ایجاد رطوبت در مو به عمق فولیکول های مو نفوذ می کند، در حالیکه این امر بسیار مهم و کاربردی است ولی وجه منفی هم دارد و آن اینست که برای شستشوی آن از مو به مقدار زیادی شامپو نیاز دارید. صبور باشید ، بعد از گذشت دو هفته مجدد میتوانید از این روغن ها مطابق میل خود استفاده کنید. اگر طرفدار بزرگ روغن ها هستید در این دوره از روغن های بسیار سبک با نفوذ کم استفاده کنید.

۱۲- به مدت سه هفته موهای خود را رنگ نکنید. بهترین زمان برای رنگ کردن موهایتان قبل از انجام کراتین است. این امر به این دلیل است که کراتین به موهای رنگ شده زیبایی خاصی می بخشد و با ایجاد پوشش رنگ پریدگی موها را به تعویق می اندازد. اگر در طول سه هفته ی اول بعد از انجام کراتین، موهایتان را رنگ کنید، رنگ برای نفوذ به تارهای مو به مشکل برمی خورد و در نتیجه ممکن است بهترین نتیجه را از خدمات رنگی خود دریافت نکنید.

۱۳- به مدت دو هفته پس از انجام کراتین شنا نکنید. شما نباید اجازه دهید موهایتان تا دو هفته در مکانی قرار بگیرد که حاوی کلر است. کلر در مدت زمان کوتاهی تازگی و صافی کراتین موهایتان را از بین می برد.

۱۴- موهای خود را دکلره نکنید. دکلره نیز مثل کلر قاتل کراتین مو است و باعث ایجاد سرخی و انواع رنگ پریدگی در موی کراتین شده می شود.

۱۵- از گرمای زیاد دوری کنید. گرمای زیاد می تواند لایه های کراتین مو را ذوب و از تارهای مو دور کند. بنابراین شما باید از اسپری های محافظت کننده مو قبل از استفاده از ابزارهای گرم کننده و صاف کننده مو استفاده کنید.

۱۶- موهایتان را با آب گرم نشویید. آب گرم موجب دور کردن مواد کراتینه از تارهای مو می شود. برای نتایج طولانی مدت توصیه می شود که بعد از شامپو کردن از آب سرد برای شستشو استفاده شود. شستشو با آب سرد موجب وارد شدن شوک به مو و درنتیجه بسته شدن کوتیکول مو می شود که همین امر موجب جلوگیری از گره خوردگی، ریزش و وز شدن مو می شود.

۱۷- موهای خود را بعد از شستشو با حوله مالش ندهید. حوله های نخی محکم باعث ایجاد چین و چروک در سطح مو می شوند. به جای آن از حوله های میکروفیبر برای خشک کردن موهایتان استفاده کنید. حوله های میکروفیبر سوپرجاذب هستند و بسایر سریع بدون مالش مو آب اضافی مو را جذب می کنند و بدلیل اینکه اصطکاک ایجاد نمی کنند باعث ایجاد چین و چروک در سطح مو و ریزش هم نمی شوند.

۱۸- از برس برای باز کردن پیچ و تاب های مو استفاده نکنید. روزهایی هست که شما از خواب بیدار می شوید و موهای شما بهم ریخته است و دارا یپیچ و تاب و گره خوردگی است. در همچین مواقعی لطفا از برس مو برای باز کردن این گره ها و پیچ و تاب ها استفاده نکنید. فقط از سشوار و یا اتوی موی تخت با دمای متوسط و کم استفاده کنید و گره ها را به آرامی باز کنید. اگر می خواهید موهای خود را مرتب نگهدارید، شب قبل از خواب موهایتان را با برس مویی نرم، صاف کنید. برس های مویی بهترین ابزار برای باز کردن گره ها و صاف کردن موهایتان است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *