آموزشی

علت ریزش مو چیست؟

مقدمه

ریزش مو (آلوپسی) می تواند فقط پوست سر یا کل بدن شما را تحت تاثیر قرار دهد و به صورت موقت یا دائمی باشد. این می تواند نتیجه وراثت، تغییرات هورمونی، شرایط پزشکی یا بخشی طبیعی از افزایش سن باشد. هر کسی می‌تواند مو‌های خود را از دست بدهد. این عارضه در مردان ۶۰% و در خانم ها۴۰% است..

ریزش موی ارثی با افزایش سن، شایع ترین علت طاسی است. برخی از افراد ترجیح می دهند اجازه دهند ریزش موی خود بدون درمان و پنهان ادامه یابد.برخی دیگر ممکن است آن را با مدل مو، آرایش، کلاه یا روسری بپوشانند.قبل از پیگیری درمان، با پزشک خود در مورد علت آن و گزینه های درمانی خود صحبت کنید. در مردان اغلب از پیشانی شروع و به عقب‌‌نشینی می‌کند.

"ریزش مو" می تواند فقط پوست سر یا کل بدن شما را تحت تاثیر قرار دهد که کسی می‌تواند مو‌های خود را از دست بدهد. این عارضه در مردان 60% و در خانم ها40% است..

علائم و نشانه های ریزش مو :

  • نازک شدن تدریجی بالای سر

این نوع شایع ‌ترین نوع ریزش مو است که با افزایش سن، افراد را تحت تاثیر قرار می‌هد. یک الگوی رایج ریزش مو در زنان مسن تر، عقب نشینی خط مو (آلوپسی فیبروزان پیشانی) است.

  • نقاط طاسی دایره ای یا تکه تکه ای

برخی از افراد به صورت نقاط طاسی دایره‌ای یا تکه‌ای روی پوست س، ریش یا ابرو موهای خود را از دست می‌دهند. پوست شما ممکن است قبل از ریزش دچار خارش یا درد شود.

  • ریزش ناگهانی

یک شوک فیزیکی یا روحی می تواند باعث شل شدن مو شود. ممکن است هنگام شانه کردن یا شستن تعداد انگشت شماری مو بیرون بیاید. این نوع ریزش معمولاً باعث نازک شدن کلی مو می شود.

  • ریزش موی تمام بدن

برخی از شرایط و درمان‌های پزشکی، مانند شیمی درمانی برای سرطان، منجر به ریزش مو در سراسر بدن شما شود. موها معمولاً دوباره رشد می کنند.

  • تکه های پوسته ریزی

این نشانه کرم حلقوی است. ممکن است با موهای شکسته، قرمزی، تورم و گاهی تراوش همراه باشد.

 

اما سوالی که این وسط پیش میاد این است که آیا دکلره کردن هم باعث ریزش در موها میشود ؟

دکلره کردن یا بلیچینگ باعث می شود مو خشک و شکننده شود، وقتی موهای شما اینچنین آسیب ببیند ریزش مو ( Hair Loss ) بسیار شایع خواهد بود.خود بلوند کردن مستقیما باعث ریزش مو نمی شود اما احتمال آن را بواسطه ی حساس و شکننده کردن مو افزایش می دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *