آموزشی

۵ فاکتور مهم که سلامتی موهای شما را تحت تأثیر قرار می دهد

 

 

عوامل زیادی هستند که بر سلامت موهای فرد اثرگذار هستند. با اینکه ممکن است شما فردی باشید که به موهای خود رسیدگی کنید، به طور منظم شستشو دهید و از محصولات مناسب برای تقویت و نرمی و سلامت موهای خود استفاده کنید، اما هنوز عواملی وجود دارند که شما از تأثیر آنها بر موهایتان آگاه نیستید. در این جا به ۵ مورد از این عوامل اشاره خواهیم کرد.

استرس
استرس یکی از عوامل قوی است که به سلامتی فرد آسیب می رساند. یکی از مهم ترین نقاط آسیب این عامل، سلامت موی فرد است. صرف نظر ار ماهیت و علت آن، استرس موها را از مواد مغذی و اکسیژن(دو عاملی که باعث گردش خون در بدن می شودند) محروم می کند. زمانی که ما دچار استرس می شویم تحت فشار قرار می گیریم. در نتیجه آن بدن هورمون هایی تولید می کند که به مغز فرمان می دهد که مسیر جریان خون را از ارگان های سطحی پوست( و در نتیجه مو) به اندام های حیاتی مانند مغز، ریه، کلیه و قلب تغییر دهد. به همین دلیل است که ما باید با رویدادهای استرس زا به روش خودمان و به شیوه ای که بدنمان مناسب تر تشخیص می دهد روبه رو و آنها را مدیریت کنیم.

تغذیه
تمام اندام های بدن ما از سلول هایی تشکیل شده اند که برای درست کارکردن به مواد مغذی نیاز دارند. آنها به پروتئین های با کیفیت بالا نیاز دارند تا به حفظ مو و تقویت آن کمک کنند. پیاز مو نیاز به ویتامین A نیاز دارند تا بدین وسیله به مرطوب نگه داشتن پوست سر کمک کنند و سلامت موها را حفظ کند. ویتامین B در تولید گلبول های قرمز که اکسیژن و مواد مغذی را حمل و منتقل می کنند مهم هستند. ویتامین C به ساختن کلاژن و پروتئین ساختاری مو کمک می کند و ویتامین D نیز به تشکیل فولیکول های مو کمک می کند. سایر مواد مغذی مورد نیاز برای سلامت موی سر ویتامین E ، روی و آهن هستند.

عادات و روش های مراقبت مو
اینکه موهای شما به صورت مکرر با محصولات مختلف مواجه شوند بر روی سلامتی موها تأثیر منفی دارد. بسیاری از محصولات مراقبت از مو حاوی مواد شیمیایی خطرناکی هستند که در بلندمدت به مو آسیب می زنند. استفاده از بعضی نرم کننده ها، استفاده مداوم از اتومو و سشوار به مو آسیب می زند. اگر از آن دسته از افرادی هستید که این عادت ها برای شما کنار گذاشتنی نیست، تلاش کنید شدت آن را کمتر کنید و به دنبال محصولات طبیعی تر برای شست و شو و رسیدگی به موهای خود باشید.

داروها و بیماری ها
داروها نیز سلامت موهای شما را تحت تأثیر قرار می دهند. عوارض ناشی از مصرف دارو های فشارخون مثل بتابلاکرها و مسکن های درد مثل ایبوبروفن باعث ریزش موهای شما خواهد شد. کیست های تخمدان در زنان و بیماری های تیروئید و بیماری هایی مثل سلیاک نیز سلامتی موهای شما را تهدید می کنند. با این توضیحات عاقلانه است که از بدن خود مراقبت کنید تا موهای شما هم مورد تهدید قرار نگیرند.

در معرض نور خورشید قرار گرفتن
اکثر افراد با قرار گرفتن مداوم در زیر نور آفتاب خود را در معرض سرطان پوست قرار می دهند. آفتاب بیش از حد به دلیل اشعه ماورابنفش برای سلامتی موهای شما سم است. در معرض قرار گرفتن UV باعث ایجاد رادیکال هایی می شود که بر ترکیب شیمیایی ریشه مو اثر میگذارد. این اشعه ها باعث خفگی، خشکی و شکنندگی موهای شما می شوند و براحتی باعث از بین بردن ریشه مو می شوند. در کنار آن شما درخشش طبیعی و رنک طبیعی موهای خود را نیز از دست خواهید داد.

درک و توجه به این که چگونه این عوامل سلامت موهای شما را تحت تأثیر قرار می دهند، به شما کمک می کند تلاش کنید اقدامات لازم برای سلامت موهای خود را انجام دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *